Na čo by ste si pôžičku brať rozhodne nemali?

Na čo by ste si pôžičku brať určite nemali.

Pôžičky na čokoľvek na nás čakajú na každom rohu a sú oveľa dostupenejšie, než boli v minulosti. Stali sa súčasťou našich životov až natoľko, že sme prestali rozlišovať to, čo si môžeme dovoliť a to, čo si dovoliť nemôžeme.

6 vecí, na ktoré si pôžičku neberte

Netvrdíme, že úvery a pôžičky sú zlé. Netreba sa im vyhýbať, keď si ich beriete na správnu vec a kúpu máte dobre premyslenú. Zároveň je dobré, ak ste mysleli aj na váš finančný rozpočet do budúcnosti. Problém vidíme skôr v situáciách, kedy by ste mali skôr šetriť, než zbytočne rozhadzovať za veci, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujete – aspoň v súčasnosti nie.

Jednoducho povedané – na niektoré veci sa neoplatí požičiavať peniaze v banke alebo nebankovke. Nie je predsa lepšie na ne našetriť a dopriať si ich neskôr? Určite je to prijateľnejšie riešenie ako danú vec preplatiť na úrokoch. Na druhú stranu, napríklad Pôžičkomat ponúka 1. pôžičku zadarmo, pri ktorej vrátite presne toľko, koľko si požičiate. V prípade, že si požičiate s úrokom, tak sa vám to neoplatí, veď žiť môžete plnohodnotne aj bez množstva vecí. Ktoré to sú? Na čo by ste pôžičku použiť nemali?

1. Dovolenka v zahraničí

Koho by nelákala dovolenka v zahraničí? Klasika v podobe Chorvátska, Bulharska, Talianska alebo exotika v podaní Thajska, Dubaja či Karibských ostrovov? Všetci by sme vedeli ukázať prstom na mape, kde by sme chceli stráviť rodinnú dovolenku. Oddych si určite zaslúžite, no nepotrebujete najdrahší hotel a možno ani vycestovať za hranice nášho Slovenska.

maldivy

Myslite na to, že nielen na dovolenku, ale aj na samotnej dovolenke miniete veľké množstvo peňazí. Možno aj oveľa viac ako si môžete dovoliť. Online pôžička na čokoľvek by mala byť krajné riešenie, ktoré využijete v prípade nepriaznivej finančnej situácie. V žiadnom prípade neuvažujte o úvere na dovolenku. Ani keď zbadáte „výhodnú“ last minute ponuku.

2. Pôžička na auto

Auto na lízing je v podstate bežná pôžička na auto, ktorá sa stala na Slovensku samozrejmosťou. Možno si kladiete otázku – prečo by som mal byť výnimkou? Aj ja chcem dobré rýchle auto, ktoré by bolo lepšie ako to švagrovo. No a teraz späť do reality. Môžete si ho dovoliť? Nikdy sa nenechajte ovplyvniť davom a určitou dávkou závisti.

bmw

Ak bývate na vidieku, tak je pochopiteľné, že auto nevyhnutne potrebujete. Vo veľkom meste sú však zápchy, problémy s parkovaním, ktoré môže vyriešiť len drahé parkovacie miesto. To sú výdavky navyše, nehovoriac o opravách, servise či poistení. Dobrá rada na záver znie – kúpte si auto radšej od vášho známeho. Autá z autobazárov môžu byť síce technicky plne v poriadku, no pri lízingu ich môžete preplatiť aj o 50 % z reálnej hodnoty.

3. Pôžička na darčeky, darčeky a darčeky

Najmä pred Vianocami veľa ľudí podľahne reklamným kampaniam alebo nátlaku spoločnosti, že ich najbližší potrebujú najväčšie technologické vychytávky. Najmä deti, ktoré sú ovplyvňované tým, že potrebujú najnovší iPhone, najnovšiu hernú konzolu či hru.

Vianočné darčeky

Áno, treba všetkých potešiť, no je dobré myslieť na to dopredu. Nie je nič horšie ako si na darčeky vziať pôžičku. Skúste si preto v dostatočnom predstihu začať šetriť a odkladať (aj drobné) na prípadné dary. Verte, že nebudete prežívať sviatky úplne pokojne, keď si uvedomíte svoje stúpajúce zadlženie.

4. Hazardné hry a tipovanie

Dúfame, že si uvedomujete, že hazardnými hrami nezbohatnete. Áno, môže sa podariť, no snáď viete aké sú vaše šance na úspech. Z dlhodobého hľadiska vyhrávať jednoducho nemôžete. Prestaňte snívať o obrovských výhrach, ktoré vám zabezpečia pohodlný zbytok života.

lasvegas

Ak si pri určitej príležitosti podáte v lotérii, nie ste úplne stratený prípad. Najväčším nezmyslom je však požičať si peniaze na to, aby ste mohli hazardné hry praktizovať – či už v kasíne, v pohostinstve na hracích automatoch alebo s rozmachom internetu online z domu. Svoje financie by ste mali zveriť svojim najbližším, prípadne podstúpiť odborné vyšetrenie. Gamblerstvo je choroba, ktorej sa musíte zbaviť. Ináč môžete zničiť život sebe i celej rodine.

5. Rekonštrukcia bývania

Na mysli nemáme nevyhnutné úpravy nehnuteľnosti, ktoré sú závažné. Narážame skôr na prerábanie, ktoré je čisto z vašej „neposednej“ iniciatívy. Naozaj je nový gauč úplne nevyhnutný alebo výmena obývacej steny? Nepočká to dovtedy, kým si nenašporíte z výplaty?

obyvacka

Určite vás bude tešiť viac to, že si našetríte na úpravy bytu či domu sami, než by ste si na to mali požičať. Áno, existuje rozsiahla rekonštrukcia, ktorá si vyžaduje okamžité riešenie. Napríklad stará a zatekajúca strecha spôsobujúca časom ešte väčšie škody na majetku. Nemali by ste však žiť na vysokej nohe len preto, že vám v banke peniaze bez problémov poskytnú.

6. Pôžička na pôžičku

O niečo menší nezmysel ako pôžička na hazardné hry. Ale naozaj len o trošíčka. Ak ste si niekedy požičali peniaze od známeho či finančnej inštitúcie a nadišiel čas splatenia (alebo splátky) a vy nemáte peniaze, tak najhoršie čo môžete urobiť je zadlžiť sa ešte viac.

Zoznam spoločností, ktoré vám poskytnú pôžičku pred výplatou.

Najefektívnejšie a najšetrnejšie riešenie spočíva v komunikácii. Povedzte vašim známym, že máte naďalej finančné ťažkosti a nemôžete im splatiť celú časť. Požiadajte ich o to, aby vám splatnosť predĺžili. To isté platí aj pri bankách či nebankovkách. Väčšina z nich uvíta ak problémom so splácaním vopred predídete. Ako? Upravia vám splátkový kalendár a vy sa tak vyhnete sankčným poplatkom za omeškanie alebo dokonca exekúcii.

Naše zhrnutie

Cieľom nášho dnešného článku vás bolo prinútiť sa zamyslieť. Niekedy to ľuďom naozaj chýba. Niekedy sú na rozhodovanie sami alebo sú so svojim partnerom ovplyvnení okolitým nátlakom. Nenechajte sa dostať do siete pôžičiek len tak ľahko. Skúste hľadať cesty ako vaše finančné problémy vyriešiť bez toho, aby ste preplatili na úrokoch stovky euro.

Dôležitá otázka, ktorú by ste si mali vždy položiť pred žiadosťou o pôžičku – potrebujem tento úver na riešenie existenčnej finančnej situácie? Ak odpoviete nie, tak pôžičku nepotrebujete.

Technicky zajišťuje Disqus