Pôžičky na auto – aké máte možnosti?

Kto poskytuje úvery na vozidlá.

Uvažujete, že si kúpite nové auto, ale vaša finančná rezerva celý nákup nepokryje? Nemusíte sa cítiť zle, väčšina Slovákov si nemôže dovoliť auto len na základe svojich úspor. To je primárny dôvod prečo bankové a nebankové inštitúcie zahrnuli do svojej ponuky aj pôžičky na auto. Financovať kúpu nového vozidla môžete dokonca dvoma spôsobmi. Nielen pôžičkou na auto, ale taktiež aj formou lízingu. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké máte možnosti a kto vám poskytne peniaze rýchlo, výhodne a spoľahlivo.

Pôžička na auto alebo leasing?

Skôr než začneme sa však musíme pozrieť na to, aký je rozdiel medzi úverom na auto a lízingom. Začneme tým najväčším rozdielom týkajúcim sa vlastníctva. Pri pôžičke ste okamžitým vlastníkom vozidla vy, pri lízingu je to ináč. Musíte najprv zložiť určitú akontáciu (hotovosť/zálohu), lízingová spoločnosť auto kúpi a potom splácate dohodnuté mesačné splátky. Následne po uplynutí niekoľkých mesiacov či rokov je auto kompletne vaše.

V odstavci vyššie sme načrtli aj dlhú nespornú výhodu pôžičky na auto. Zatiaľ čo pri lízingu potrebujete určitý finančný obnos na akontáciu, tak v prípade pôžičky nemusíte mať našetrené vôbec nič. Úvery na auto môžeme rozdeliť ako vždy na bankové a nebankové, pričom ich vybavenie sa príliš nelíši. Častokrát ich vybavíte kompletne a jednoducho online. A aby sme nezabudli – pri pôžičkách na auto nemusíte mať havarijné poistenie. Lízingová spoločnosť naopak na tom trvá, čo má za následok zvýšenie celkovej ceny.

Leasingu však nemôžeme odoprieť jeho výhody. Lízingové spoločnosti nepotrebujú, aby ste prišli s ručiteľom, čo v bankách zasa neplatí a spoludlžník sa vo väčšine prípadov vyžaduje. Ak máte aspoň 1/3 potrebných financií, tak oproti pôžičke môžete ušetriť, no všetko záleží na konkrétnych podmienkach firmy. Na záver dodáme, že okrem pôžičiek zameraných vyložene na kúpu automobilu, je riešením aj požiadať o bezúčelový úver.

Kto poskytuje pôžičky na auto

Úver na auto

V úvode článku sme vám sľúbili, že sa pozrieme na overených poskytovateľov pôžičiek na auto. Veríme, že vám nasledujúce riadky pomôžu pri výbere a uľahčia hľadanie správneho poskytovateľa.

1. QuatroCar

QuatroCar vám síce s financovaním nového auta nepomôže, no ojazdené vozidlo si s pomocou spoločnosti kúpiť môžete. QuatroCar totiž ku dnešnému dňu spolupracuje s už viac ako 450 autobazármi, pričom svojim klientom ponúka úver od 600 do 5 000 eur na maximálne 5 rokov.

Malou nevýhodou je vyšší úrok, ktorý sa pohybuje na úrovni okolo 20%. Požadovaná akontácia, ktorú musíte zložiť pred prevzatím vozidla sa pohybuje od 15% a odvíja sa od výšky pôžičky. Výhodou je rýchlosť vybavenia a vrátanie 5% peňazí z nákupnej ceny vozidla.

2. Cetelem

Nielen na našom trhu s nebankovými pôžičkami patrí spoločnosť Cetelem medzi to najlepšie. Pôžička na auto od firmy Cetelem sa poskytuje od 2 000 do 25 000 €, takže si môžete kúpiť aj auto svojich snov – teda ak sa nejedná o najnovšie Ferrari. Pri kupovaní nového auta môžete splácať 7 rokov, pri ojazdenom je táto doba predĺžená o 3 ďalšie roky.

Určite vás zaujíma aj výška úrokovej sadzby, ktorá je momentálne dlhodobo nastavená na 9,9%. Jedná sa o fixný úrok a RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) je približne od 10,36%. Čísla ako v banke však? Cetelem úver na auto patrí medzi to najlepšie čo na Slovensku máme.

3. Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa neposkytuje typický autoúver, ale spotrebný úver na čokoľvek. Využiť ho môžete nielen na ojazdené, no taktiež aj na nové auto. Nemusíte platiť žiadnu akontáciu a od banky získate peniaze v hodnote 300 – 25 000 eur na obdobie 1,5 – 9 rokov.

Úroková sadzba 7,9% je o niečo výhodnejšia ako v Ceteleme. Pri menšej sume peňazí sa však úrok môže vyšplhať až na 22,90%, čo zasa nie je najnižšia hranica. Práve preto tento bezúčelový úver odporúčame radšej ľuďom, ktorí uvažujú o kúpe čisto nového automobilu. Na záver treba ešte dodať, že SLSP si neúčtuje žiadne poplatky za zriadenie a garantuje vám fixný úrok počas celej doby splácania.

4. Všeobecná úverová banka

V bankovom sektore nemôžeme vynechať ani VÚB pôžičky, teda aby sme boli presný – tzv. flexipôžičky. Poskytnutá suma je od 5 000 do 25 000 € a úroková sadzba patrí medzi tie najnižšie na trhu. Aj keď sa väčšinou omieľa úrok 11,9%, tak pri pôžičke na auto môže byť tento úrok len 6,9% p.a. a RPMN na úrovni 7,12%.

Vo VÚB je však určité finančné ohraničenie. Ak máte do 23 rokov, tak môžete čerpať maximálne 10-tisíc eur. Pozor si dávajte na poplatok za zmenu v úverovej zmluve, ktorý činí sumu 40€. Vo všeobecnosti by ste však meniť nič nemali. Od začiatku roka 2015 môžete získať peniaze z flexipôžičky aj bez akontácie.

5. mBank

mBank nie je na Slovensku príliš populárna, aj keď by mala. Jej ponuka úverov a osobných účtov patrí medzi najlepšie vôbec. Poďme si však povedať pár slov o pôžičke od mBank, vďaka ktorej môžete získať na svoje budúce auto až 20 000 €. Úroková sadzba sa pohybuje niekde na úrovni 9,9% ročne a doba splatnosti je nastaviteľná od 12 – 84 mesiacov.

Táto pôžička na čokoľvek je určite vhodná na financovanie kúpy auta. Zabudnúť však nesmiete na fakt, že keďže ide o bankovú pôžičku, tak nesmiete mať zápis v registri dlžníkov. Rovnako ako pri ponukách vyššie, tak aj v mBank musíte doložiť výšku vášho pravidelného mesačného príjmu. Výsledok v podobe poskytnutých peňazí na auto, ale určite stojí za to.

Záverečné porovnanie

Spoločnosť Úrok od Výška pôžičky Doba splácania
QuatroCar 20% 600 – 5 000 € 1 – 5 rokov
Cetelem 9,9% 2 000 – 25 000 € 1 – 10 rokov
SLSP 7,9% 300 – 25 000 € 1,5 – 9 rokov
VÚB 6,9% 5 000 – 25 000 € 1 – 7 rokov
mBank 9,9% 300 – 25 000 € 1 – 7 rokov

Najviac peňazí na nákup auta vám požičia Cetelem, SLSP, VÚB a mBank. Jedná sa skutočne o veľmi vyrovnané ponuky, kde v podstate rozhoduje len doba splatnosti a výška úroku. Pri QuatroCar je najviac obmedzená doba splácania a bezúčelový úver od SLSP môžete využiť akokoľvek.

Možností ako získať financie je viacero, musíte si individuálne vybrať to, čo vám najviac vyhovuje. Nevyhovuje vám ani jedna z vyššie vymenovaných pôžičiek na auto? Pozrite si ďalšie úvery, ktoré môžete využiť nielen na kúpenie auta.

Zobraziť ďalšie ponuky

Technicky zajišťuje Disqus