Podvodníci s pôžičkami – ako ich spoznáte?

Inzeráty a ponuky na pôžičky pribúdajú ako huby po daždi a ani sa nečudujeme, keď sa záujemca o úver nedokáže zorientovať. V súčasnosti sa okrem overených poskytovateľov pohybuje na internete aj značné množstvo podvodníkov, ktorí uverejňujú podvodné inzeráty.

Ich jediným cieľom je vylákať od záujemcu o pôžičku peniaze prostredníctvom určitého poplatku za vybavenie pôžičky. Naraziť môžete aj na podvodníkov, ktorí sa budú snažiť od vás vylákať osobné údaje, aby vám mohli zasielať nevyžiadané ponuky. Okrem toho je však potrebné dávať pozor aj na ďalšie ponuky, či už od súkromných alebo neoverených finančných spoločností, ktoré sa vás budú snažiť využiť na podpis predraženej úverovej zmluvy s mnohými skrytými poplatkami. Pravidelne prinášame porovnanie pôžičiek s overenými poskytovateľmi, no teraz si povieme rady, ako odhaliť podvodníkov a na čo si dať pozor.

Nevýhodné podmienky úveru

Ak nemôžete získať bankové pôžičky alebo tie nebankové, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou obrátite na súkromných poskytovateľov. Podmienky týchto úverových produktov však bývajú uvedené veľmi voľne. Pod tým máme na mysli, že inzeráty sú písané s neuvedením presných informácii.

Typickým príkladom je uvedenie sumy, hodnoty úroku spoločne so slovíčkom „od“. Jednoducho povedané, inzerent si necháva zadné vrátka otvorenými intervalmi. Vy síce v inzeráte vidíte „úrok OD 7,90 % p.a.“, no v skutočnosti tento úrok nedostane nikto a naopak, výška úrokovej sadzby pre vás bude aj s 2-3 násobná.

Šťastím v nešťastí môže byť napríklad aj ponuka, ktorá má nejasné dolné a horné ohraničenie – „poskytujeme pôžičky od 100 do 5 000 €.“ Tieto dolné a horné limity však platia len za určitých okolností. Nie každý môže získať očakávanú a žiadanú sumu, pričom malý úver je podmienený dlhým splácaním a vysoký zasa veľkým príjmom.

V prípade, že máte možnosť, tak vám preto určite odporúčame pôžičky od slovenských bánk.

Peniaze sľúbia, no nedajú

peniaze_podvod

Pri vybavovaní pôžičky sa môžete stretnúť aj s mnohými sľubmi od poskytovateľa, či samotného sprostredkovateľa pôžičky. Týkajú sa najmä výšky poskytnutých financií, úrokovej sadzby alebo aj podmienok ako dokladovanie príjmu, kontrola registra dlžníkov a tak ďalej. Človek v zlej finančnej situácii je tiesnený časom a takýmto spôsobom môže prísť aj o niekoľko dní. V tom horšom prípade príde aj o svoje posledné peniaze, keďže poskytovateľ od neho môže vylákať poplatok za vybavenie či spracovanie žiadosti.

Následne vašu žiadosť o pôžičku zamietnu s tým, že nemáte dostatočne vysokú bonitu alebo, že už máte v súčasnosti veľké dlhy. Poskytovateľ môže tiež zamlčať podmienky ručenia, čo môže byť vo viacerých prípadoch veľmi nebezpečné. Napríklad pri nižšej pôžičke je totálnym nezmyslom žiadať založenie nehnuteľnosťou. Postupujte preto opatrne a keď vám banka pôžičku nedá, tak sa obráťte na overených nebankových poskytovateľov.

Veľký pozor na podvodníkov!

Najväčší pozor si však treba dávať na podvodníkov, ktorí vám namiesto pomoci spôsobia finančnú škodu. Jednoducho ľudia bez chrbtovej kosti, ktorí bez štipky hanby poškodia ľudí v neľahkej finančnej situácii. Ich ponuky obsahujú najmä nízke krátkodobé úvery alebo malé spotrebné pôžičky na čokoľvek. Samozrejme máme na mysli tie ponuky, pri ktorých nepríde k skutočnej realizácii odoslania peňazí bezhotovostným vkladom.

Rozšírení sú aj podvodníci s „ručiteľskými“ pôžičkami. Jednoducho veriteľ už na začiatku sám predpokladá, že dôjde k problémom so splácaním a zmluva je zložená tak, aby spotrebiteľ už pri prvých problémoch prišiel o svoju založenú vec.

Praktiky podvodníkov s pôžičkami

Najčastejšie praktiky podvodníkov sú všeobecne známe, no aj napriek tomu im ročne naletia stovky či tisícky ľudí, ktorí akútne potrebujú peniaze. Najznámejšou praktikou je „vymámenie“ poplatku za poskytnutie bez toho, aby vôbec došlo k podpísaniu a uzatvoreniu riadnej úverovej zmluvy. Často si podvodníci nájdu zámienku na to, aby od nich vyžiadali poplatok vopred.

Zapamätajte si: ak od vás niekto žiada poplatok vopred a hlavne cez internet bez osobného stretnutia, tak sa jedná na 99,99 % o podvodníka. Načo potrebuje vaše peniaze vopred? Dá sa pochopiť poplatok za poskytnutie, no len v takej forme, že si požičiate 1 000 € a poskytovateľ pôžičky vám odošle 980 € – pričom práve 20 € si nechá ako poplatok za poskytnutie. Jedine v takomto podobnom prípade môžete na poplatok pristúpiť.

Okrem finančnej ujmy môže dôjsť aj ku „krádeži“ osobných údajov. V žiadnom prípade nikomu svoj občiansky preukaz nefoťte a neskenujte. Taktiež neodporúčame zasielať príliš veľa citlivých informácii o sebe, keďže podvodníci ich môžu neskôr posunúť iným firmám. Obchod s podobnými údajmi môže byť dobrým biznisom – nie však pre vás.

Neplaťte nič vopred a radšej sa pozrite na pôžičky bez poplatku vopred.

Ako spoznať podvodný inzerát

podvodnik_pozicky

Mnohí podvodníci sú jasný na prvý pohľad, no niektorí idú s dobou a správajú sa oveľa sofistikovanejšie a dôveryhodnejšie. Prvým znakom môže byť napríklad zlý slovosled, nezrozumiteľné slová a nelogické vety. Na tieto inzeráty alebo e-maily ste už mohli naraziť, keďže ich píšu predovšetkým zahraniční „spameri“. Ich cieľom je hlavne získať vaše osobné údaje, no existujú aj prípady, kedy ľudí okradli o nemalé peniaze.

Podvodník samozrejme v inzeráte neuverejni, že vyžaduje poplatok vopred. Ostražití preto buďte aj pri e-mailovej / telefonickej komunikácii. Práve tam sa zmieni pod určitou zámienkou o poplatku, ktorý musíte uhradiť pre úspešné schválenie žiadosti. V takejto situácii odporúčame prestať komunikovať a radšej požiadať o nebankovú pôžičku.

Ostražití buďte aj neskôr

Dostali ste sa konečne k poskytovateľovi, ktorí vám požičia peniaze bez poplatku? Ešte sa netešte. Dôležité je prečítať si dôkladne zmluvne podmienky, za akých úver môžete získať. Nenechajte sa odradiť kopou papierov, sú to predsa peniaze, ktoré budete musieť splácať práve vy. Nejaká tá hodina čítania vám predsa nič neurobí.

Veríme, že si naše rady zoberiete k srdcu a nikdy podobným podvodníkom obohacujúcim sa na cudzom nešťastí nenaletíte. Na záver už len prajeme, aby ste našli takú pôžičku, ktorá bude nielen výhodná, ale aj transparentná a férová.

Zobraziť pôžičky bez poplatkov

Technicky zajišťuje Disqus