Kto poskytuje pôžičky na občiansky preukaz

V kritických situáciách, kedy nedokáže pomôcť rodina, sme sa naučili obrátiť na bankové alebo nebankové finančné spoločnosti so žiadosťou o pôžičku. Obe skupiny si určujú vlastné podmienky, medzi ktorými sa najčastejšie vyskytuje dokladovanie výšky príjmu, ručiteľ, ručenie majetkom alebo iné formy, ktoré chránia veriteľa.

Je však dosť možné, že ste v mladom veku, napríklad študent, ktorý sa nemá ako preukázať a jediným „dokladom“ je občiansky preukaz. Stačí OP na to, aby vám boli poskytnuté peniaze alebo budete potrebovať viacero dokumentov? V tomto článku sa na to pozrieme a taktiež si povieme, kto poskytuje pôžičky na občiansky preukaz.

Občiansky väčšinou nestačí

Určite viete, že riziko splácania pôžičky najviac ovplyvňuje výslednú výšku úrokovej sadzby. Banka alebo nebankovka si sama určí a vyhodnotí, aký úrok a aké poplatky s pôžičkou spojí, aby v prípade nesplácania nebola v strate.

Bohužiaľ vám hneď na začiatok musíme povedať, že žiadna slovenská banka (a ani zahraničná) vám peniaze len na základe občianskeho preukazu určite nepožičia. Teda len za predpokladu, že nie ste jej aktuálnym klientom a nemáte na účte kladné obraty v radoch stoviek či tisícok eur.

Ak však čítate tento článok, tak predpokladáme, že vaše výdavky presahujú vaše príjmy. Jedinou možnosťou je teda buď zarábať viac a míňať menej alebo sa obrátiť na nebankové pôžičky, ktoré sú jedinou možnosťou ako sa dostať k peniazom len na občiansky preukaz. Samozrejme ani v nebankovkách nepredstavuje čarovný dokument, no niektoré z nich poskytujú jednoduché online pôžičky na OP.

Oplatí sa pôžička na občiansky preukaz?

Vďaka novele zákona o poskytovaní úverových produktov platí u nás tzv. úrokový strop. Je to vlastne ochrana spotrebiteľa (nás) pred úžerníckymi úrokmi. Jednoducho povedané – žiaden poskytovateľ pôžičiek nemôže nastaviť úrokovú sadzbu vrátane poplatkov vyššiu ako 30%.

Pôžičky na občiansky preukaz môžu mať maximálny úrok vo výške 30%.

Tým pádom by ste mali pozorne čítať podmienky zmluvy a v prípade, že by ste na takúto zmluvu mali podpísanú, tak sa stáva automaticky neplatnou. Je totiž v rozpore so zákonom. Povedať či je pôžička na OP výhodná alebo nie je, je nesmierne ťažké. Samozrejme nemôžete čakať nízky úrok ako v banke a rátať treba aj s prípadne vyšším poplatkom za poskytnutie.

Nákup na splátky

V televíznych reklamách alebo na letákoch ste sa už s pojmom pôžičky na OP už s najväčšou pravdepodobnosťou stretli. Na Slovensku sa nimi prezentovala najmä nebanková spoločnosť Quatro, ktorá poskytovala financie na nákup na splátky, pričom stačilo mať so sebou len občiansky preukaz. Neskôr začala podobné služby ponúkať aj nebankovka HomeCredit či Provident.

Nepopierateľnou výhodou týchto spotrebných úverov na čokoľvek je rýchle vybavenie žiadosti – či už úspešné alebo neúspešné. Musíte však rátať s tým, že po novom už aj poskytovatelia nebankových pôžičiek musia nahliadať do zoznamu dlžníkov a registrov neplatičov.

Kde nájdete pôžičky na OP?

Okrem toho, že s OP môžete nakupovať tovar na splátky (napríklad domáce elektrospotrebiče), tak je dokonca možné získať aj toľko spomínané pôžičky na OP. Teda obdržíte na svoj účet finančné prostriedky, ktoré nemusíte vyplatiť predajcovi tovaru, ale môžete ich minúť na zabezpečenie viacerých vecí.

V súčasnosti tieto pôžičky nájdete aj na našom portáli, konkrétne v sekcii SMS pôžičky alebo online pôžičky. Tieto dva typy úverov sa momentálne tešia veľkej obľube, keďže k ich vybaveniu nemusíte nikam chodiť.

Stačí prejsť telefonickou verifikáciou, zadať číslo svojho občianskeho preukazu a peniaze vám už do niekoľkých minút zamestnanec nebankovky odošle na účet. Typickým príkladom takej spoločnosti je Ferratum, Pôžičkomat alebo aj CreditONE. Je pravda, že nezískate niekoľko tisíc eur, no na druhú stranu môžete vykryť svoje menšie výdavky v radoch niekoľkých desiatok až stoviek eur.Výhody a nevýhody pôžičiek na OP

Vyššie sme si položili otázku, či sa tento typ úverov oplatí. Na túto otázku si však musí odpovedať každý, kto o ňu žiada. Niekedy môže človeku podstatne pomôcť, no naopak v prípade, že nebudete schopný ju splatiť, môžete svoje rozhodnutie poriadne ľutovať. Pre lepšiu sumarizáciu sa pozrite na hlavné výhody a nevýhody pôžičky na OP.

Výhody:
 • jednoduchšie podmienky získania
 • rýchle posúdenie žiadosti
 • pôžička bez dokladovania príjmu
 • vo väčšine prípadov bez nahliadania do registra
 • nemusíte dokladovať účel
 • predčasné splatenie a aj predĺženie splatnosti
Nevýhody:
 • pomerne vyšší úrok
 • väčšia odplata za pôžičku
 • možnosť ocitnúť sa v „kolotoči“ (pôžička, splatenie, pôžička…)

Pre koho môže byť úver na OP vhodný?

Najlepšie by bolo, keby o pôžičku nemusel žiadať nikto. Dobre však vieme v akej dobe žijeme a že nie vždy máme to šťastie byť dobre finančne zabezpečený. Preto sú pôžičky na OP vhodné pre ľudí, ktorí sa skutočne dostali do vážnych existenčných problémov a niet inej cesty.

Rovnako je pôžička vhodná pre ľudí, ktorí nemôžu zdokladovať svoj príjem alebo nechú preukazovať banke účel využitia peňazí. Pôžičky sú aj pre nezamestnaných, rodičov na MD a študentov, ktorí nemajú inú možnosť, než požiadať o tento typ úveru.

Som rozhodnutý, kde mám požiadať o pôžičku?

Ak ste sa skutočne rozhodli požiadať o pôžičku len na OP, tak môžete využiť aj našu webovú stránku, kde porovnávame, hodnotíme a sumarizujeme ponuky jednotlivých bankových/nebankových spoločností.

Konkrétne môžete požiadať o pôžičku napríklad v týchto bankách (musíte byť klientom a mať na účte obraty):

Prípadne, ak nespĺňate podmienky bánk, môžete sa obrátiť napríklad na:

 • Cetelem
 • Ferratum
 • Pôžičkomat
 • CreditONE

Zobraziť ďalšie

Pár slov na záver

Na samotný záver článku si dovolíme vás ešte upozorniť a vyzvať k zamysleniu. Nemali by ste sa nechať obalamutiť predstavou, že máte „rýchle peniaze“ na svojom bankovom účte. Zamyslite sa. Ste naozaj schopný úver splácať? Potrebujete peniaze naozaj súrne a nepočkáte do výplaty? Máte príjem dostatočne veľký na neskoršiu úhradu splátky?

Ak ste odpovedali slovíčkom áno, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať problém so splácaním. Ak ste však pri niektorej z nich zaváhali, tak vám odporúčame radšej sa pôžičke vyhnúť a hľadať iné možnosti (rodina, priatelia, nová práca a pod.). Veríme, že svoje finančné problémy vyriešite čo najskôr a hlavne dlhodobo, nie len krátkodobo!

Technicky zajišťuje Disqus